Macron Putin'i Kızdırdı!

On binlerce hayata mal olan Rusya-Ukrayna savaşı sürerken, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan Moskova'yı kızdıracak bir açıklama geldi. Macron'un kritik zirve sonrası yaptığı açıklama ile Paris-Moskova hattındaki tansiyon da zirveye çıktı.
 Tarih: 27-02-2024 10:59:56   Güncelleme: 27-02-2024 11:34:56
Macron Putin'i Kızdırdı!

On binlerce hayata mal olan Rusya-Ukrayna savaşı sürerken, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan Moskova'yı kızdıracak bir açıklama geldi. Macron'un kritik zirve sonrası yaptığı açıklama ile Paris-Moskova hattındaki tansiyon da zirveye çıktı.

Dünyanın gözü kulağı aylardır Ukrayna'dan gelen haberlerde...Rusya Devlet Başkanı Putin'in 2021'in Şubat ayında verdiği emir ile başlayan kanlı savaş can almaya devam ediyor.İki tarafında kesin zafere ulaşamadığı bir aşamada devam eden savaş ile ilgili dengeleri değiştirecek bir hamlenin sinyali ise Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan geldi.

Macron, Ukrayna’ya daha fazla askeri yardım konusunu görüşmek için bir araya topladığı Avrupalı liderlerle Ukrayna'ya asker gönderilmesi konusunda fikir birliğine varılamadığını ancak bu seçeneğin yok sayılamayacağını söyledi.Macron, Ukrayna'nın müttefiki 20 kadar ülkeye ev sahipliği yaptıktan sonra yaptığı açıklamada, "Bu aşamada asker gönderme konusunda bir fikir birliği yok" dedi."Hiçbir şey göz ardı edilmemeli. Rusya'nın kazanmaması için yapmamız gereken her şeyi yapacağız."

20 kadar Avrupalı lider Pazartesi günü Ukrayna’nın yanında oldukları mesajını vermek için Paris'te toplandı.Macron, Ukrayna’ya mühimmat tedarikini hızlandırma konusunu görüşmek üzere ani bir kararla Avrupalı mevkidaşlarını Elysee Sarayı’na davet etti.

Fransa Cumhurbaşkanı’nın danışmanlarına göre, Rusya son haftalarda Ukrayna’daki askeri faaliyetlerini yeniden artırmaya başladı.

Rus ordusunu geri püskürtmedeki ilk başta başarı elde etse de Kiev, son haftalarda ülkenin doğusunda toprak kaybetti. Ukraynalı liderler ve generaller, silah ve asker sıkıntısından şikayetçi.Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Pazar günü Rusya’nın Ukrayna işgalinin ikinci yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, savaşın başından beri 31.000 Ukraynalı askerin hayatını kaybettiğini söyledi.Zelenski’nin açıklamasından önce, Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov, Batı'nın Ukrayna'ya yaptığı yardımların yarısını ertelediğini, bunun da can ve toprak kaybına mâl olduğunu söyledi.

Geçen hafta Ukrayna, birliklerinin kilit doğu kasabası Avdiivka’dan çekildiğini açıkladı. Bu, Moskova'nın son aylardaki en büyük galibiyeti.Zelenski, Batı’dan gelecek mühimmatın gecikmesinin kısmen bunda payı olduğunu söyledi.

Ukrayna’ya askeri yardım yapılmasına karşı çıkan Slovakya Başbakanı Robert Fico, çok sayıda NATO ve AB üyesinin Ukrayna'ya ikili anlaşma kapsamında asker göndermeyi düşündüğünü söyledi.Ülkesine geri dönmeden önce yaptığı açıklamada Robert Fico, liderler arasında üç farklı anlayış olduğunu belirtti:“Ukrayna'ya askeri birliklerini göndermeye hazır olan ülkeler olduğunu doğrulayabilirim. Asla göndermeyeceklerini söyleyen ülkeler var, Slovakya da bunların arasında. Bu teklifin düşünülmesini isteyen ülkeler de var.”NATO'nun bir sonraki genel sekreteri olma yolunda olan Hollanda Başbakanı Mark Rutte ise Pazartesi günkü görüşmelerin odak noktasının asker gönderme olmadığını söyledi.​Macron "Bugün 'Asla, asla' diyen pek çok kişi, iki yıl önce 'Asla tank, asla uçak, asla uzun menzilli füze’ diyenlerle aynı kişiler” dedi.

“Sık sık altı ila on iki ay arasında geciktiğimizi kabullenecek kadar alçakgönüllü olalım. Bu akşamki tartışmanın amacı buydu: Hedefimize ulaşmamıza yarayacak her şey ihtimal dahilinde.”Macron, Avrupa’nın Ukrayna’da savaşmak için ABD'ye bağlı olmaması gerektiğini de belirtti. Çekya liderliğindeki, üçüncü ülkelerden yüz binlerce mühimmatın satın alınmasına yönelik girişimde ilerleme kaydedildi. Fransa, Avrupa'nın kendi sanayisini geliştirmeye öncelik vermesini istediği için bu girişime ihtiyatlı yaklaşıyor. Mühimmat tedariki Kiev’in savaşta kazananım elde etmesi için kritik.Avrupa Birliği ise Mart ayına kadar Ukrayna'ya bir milyon top mermisi gönderme hedefine ulaşamıyor. Çekya Başbakanı Petr Fiala yaklaşık 15 ülkenin girişime katkı sunmayı kabul ettiğini söyledi.Macron, Paris'in de girişime katılacağını belirtti ve uzun menzilli füze teslimatını hızlandırma konusunda anlaşmaya varıldığını kaydetti.

Etiketler PUTİN MACRON
  DİĞER GÜNDEM Haberleri
HABER ARŞİVİ
Henüz anket oluşturulmamış.
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI