Faydası Saymakla Bitmiyor!

Yemeklere oldukça hoş bir lezzet ve koku veren kekik, yaprakları, yağı ve çiçekleri olmak üzere pek çok şekilde kullanılır. Oldukça faydalı olan kekik bitkisinin suyu da sağlığa sayısız olumlu etki bırakıyor.
 Tarih: 04-08-2023 21:18:10
Faydası Saymakla Bitmiyor!

Ağız bakım suyu olarak kullanılabilen kekik suyu boğaz enfeksiyonunu önler ve ağız bakım sağlığına yardımcıdır.

Kekik suyu sindirim sistemini korur.

Mide üşütmesi, hazımsızlık ve bağırsak sorunlarında anında etkilidir.

Kekik suyu yağ yakım hızını arttırıp kilo vermeye yardımcıdır.

KEKİK SUYUNUN ZARARLARI

Aşırı tüketim durumunda birçok zararla karşılaşılabilir. Kan basıncı sorunu yaşayan kişiler kekik suyu tüketirken dikkat etmelidir zira kekik suyunun tansiyon düşürücü etkisi bulunmaktadır. Bununla beraber, hamilelik döneminde olanlar ve emziren annelerin kekik suyu içmemesi gerekir.

Devamlı ilaç kullananların kekik suyu kullanırken doktorlarına danışmalıdır. Kekik suyu tüketimi öncesi uzmanlardan yardım almak, sağlığı korumak anlamında faydalı olabilir. Herhangi bir sağlık problemi olmasa bile tüketimine mutlaka dikkat edilmelidir.

KEKİK SUYU NASIL TÜKETİLİR?

Kekik suyu nasıl elde edilir diye merak ediyorsanız okumaya devam edebilirsiniz. Öncelikle iki su bardağı suyu kaynatın. Ardından içine iki tatlı kaşığı kuru kekiği ekleyin ve kekiğin sıcak suda demlenmesini bekleyin. Yaklaşın 10 dakikada demlenen kekik suyu süzerek tüketebilirsiniz. Bu şekilde taze olarak hazırlayarak günlük kekik suyu tüketiminizi karşılayabilirsiniz.

Kekik suyunun iyi geldiği pek çok konu vardır. Bunlardan biri de kekik suyu cilde faydalarıdır. Kekik suyu ile cilt temizliği yaparak cildin arındırılması mümkündür. Makyajdan kalan kalıntılar, dışarıda yüze yapışan yağ ve kir kekik suyuyla tamamen temizlenir. Cilt nemlenir ve rahatlar.

Kekik suyunun bahsettiğimiz tüm olumlu etkilerini görebilmemiz için, buharından damıtılarak elde edilmiş olması oldukça önemlidir.

  DİĞER SAĞLIK Haberleri
HABER ARŞİVİ
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI