Donald Trump Avrupa'yı Alarma Geçirdi!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) eski Başkanı Donald Trump'ın NATO mesajı Avrupa'yı alarma geçirdi.
 Tarih: 14-02-2024 12:24:20
Donald Trump Avrupa'yı Alarma Geçirdi!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) eski Başkanı Donald Trump'ın NATO mesajı Avrupa'yı alarma geçirdi.

Kasım ayında gerçekleşecek başkanlık seçimlerinde bir kez daha aday olması beklenen eski ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz Cumartesi günü gündeme bomba gibi düşen bir açıklama yaptı ve Avrupa'yı adeta alarma geçirdi.

MOSKOVA'YI SALDIRMASI İÇİN CESARETLENDİRECEĞİM

Başkan olduğu zaman NATO savunma harcamaları hedeflerini tutturamayan üye ülkelerin ABD tarafından korunmayacağını vurgulayan Donald Trump, bu ülkelerin Rusya tarafından saldırıya uğraması durumunda hiçbir şey yapmayacağını hatta Moskova'yı bu konuda 'cesaretlendireceğini' söyledi.

AVRUPA'DA BÜYÜK ENDİŞE: YA KAZANIRSA...
 
Beyaz Saray'ın 'dehşet verici' olarak nitelendirdiği açıklamaya Biden da tepki gösterdi ve Trump'ı 'Putin'e boyun eğmekle' suçladı.Cumhuriyetçi aday adayının yaptığı açıklama Avrupa'da taşları yerinden oynattı. Yaklaşan ABD seçimleri öncesi Joe Biden'ın ilerleyen yaşı ve hafıza sorunları ülke gündemine oturmuşken Trump'ın seçimlerden zaferle çıkma ihtimali Avrupalı liderler tarafından endişe ile karşılandı.
 
ALMANYA: ACİLEN SİLAH ÜRETİMİNİ ARTIRIN
 
Almanya Şansölyesi Olaf Scholz Alman silah üreticisi Rheinmetall tarafından işletilen yeni bir mühimmat fabrikasının temel atma töreninde 'artık barış zamanlarında yaşanmadığını' vurguladı ve Avrupa'nın seri silah üretimini acilen artırması gerektiği söyledi."Kimse Avrupa'nın güvenliğiyle oynayamaz" diyen Scholz "Barışı isteyenler, saldırganları başarılı bir şekilde caydırabilmelidir." açıklamasında bulundu.
 
POLONYA, FRANSA, ALMANYA MEYDAN OKUDU: BİRİMİZ HEPİMİZ, HEPİMİZ BİRİMİZ İÇİN
 
Olaf Scholz'ın açıklaması Polonya, Fransa ve Almanya hükümetlerinin birbirleriyle bağları güçlendirme sözü vermesinden hemen sonra geldi.Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir araya gelen Polonya Başbakanı Donald Tusk dün Paris'te yaptığı açıklamada, "Askeri açıdan Rusya'dan zayıf olmamız için hiçbir neden yok ve bu nedenle üretimi arttırmak ve işbirliğimizi yoğunlaştırmak kesinlikle tartışılmaz önceliğimiz " dedi ve ekledi;"Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için"Macron ise Avrupa'nın Ukrayna desteğinin hayati önem taşıdığını vurguladı.
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Trump'a alışılmadık derecede sert bir dille yanıt vererek, 'Müttefiklerin birbirini savunmayacağı yönündeki herhangi bir öneri, ABD'de de dahil tüm güvenliğimizi baltalar' dedi.Adının açıklanmaması kaydıyla konuşan üst düzey bir NATO yetkilisi ise Trump'ın açıklamasını 'ittifağın ruhuna saldırı' olarak nitelendirdi.
 
  DİĞER DÜNYA Haberleri
HABER ARŞİVİ
Henüz anket oluşturulmamış.
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI