Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sedat Yalçın Projelerini Açıkladı

Yeniden Refah Partisi Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sedat Yalçın, 31 Mart Yerel Seçimleri öncesi düzenlediği basın toplantısı ile projelerini açıkladı.
 Tarih: 05-02-2024 13:30:44   Güncelleme: 05-02-2024 15:57:44
Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sedat Yalçın Projelerini Açıkladı

Yeniden Refah Partisi Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sedat Yalçın, 31 Mart Yerel Seçimleri öncesi düzenlediği basın toplantısı ile projelerini açıkladı.

Yeniden Refah Partisi'nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayını Genel Başkan Dr. Fatih Erbakan'ın açıklamasıyla Sedat Yalçın olarak netleşmişti. Yalçın, Almira Otel'de düzenlediği basın toplantısında Bursa hedeflerini kamuoyuyla paylaşdı.

Yeniden Refah Partisi BBB Adayı Sedat Yalçın kent vizyonu hedefleri olarak şu maddeleri duyurdu:

Yaşanabilir odaklı kent tasarımı

Kentsel tasarım ve kent estetiği

Yeni kentleşme ve akıllı gelişim

Mahalle kültürünün korunması

Kentsel yayılma, çok merkezlilik

Kontrollü büyüyen kent

1/100.00’lik plan kapsamı

KENT VİZYONU ADIM ADIM GELİŞECEK

Kent vizyonuna vurgu yaparak Bursa'yı nasıl bir pozisyonda tutulması gerektiğine dair açıklamalarda bulunan Yeniden Refah Partisi Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sedat Yalçın, Bursa ile ilgili yola çıkarken geçmişle ilgili büyük izler bırakan bu olayları değerlendirmek çok önemli. Bu kentin nasıl yönetilmesi gerektiği konusuyla alakalı net ifadeler anlatacağımı sizlere söylemek isterim. Bursamızın sorunlarıyla alakalı teker teker basın toplantıları düzenleyeceğiz. Bir kenti yönetirken vizyona sahip olmamız gerekiyor. Bursa kentsel ve sosyal gelişim açısından kesinlikle gelişmiş olmalı, en başında gelen hedefimiz budur. Teknolojik olarak Bursa’nın gelişimini sağlamamız gerektiğini düşünüyorum. Bu vizyon hedeflerimizin altında kesinlikle bunlara yoğunlaşacağız. Kentimizin ulaşım ve enerji başlıklarında atmamız gereken çok önemli adımlar var bunları sizlerle paylaşacağız. Bunları yaparken tabi ki sosyal ve ekonomik planlamaları dikkate alacağız. Aynı zamanda şehrimiz hangi alanda yola çıkacaksa uzmanların doğrultusunda bilim izinden giderek bir proje atılımı gerçekleştirecektir. Tarımla alakalı yapacağımız ciddi işler var. Temiz teknolojilere geçiş konusunda sanayicilerimizin yanında yer alacağız. Biz yenilenebilir enerji ile geliyoruz. Bursa’nın kendini yenileyebilen bir yapı olması bu noktada çok önemli. Biz ulaşımla ilgili, eğitimle ilgili durumlar ile ilgili adım atarken verileri birbirleri ile kıyaslayıp veri akışı oluşturuyoruz. Bu kent yönetim anlayışının temel taşı buna dayanmalı. Bizim göstergelerimizi sabit tutarak sizlere bunları aktarmakla her zaman yükümlüyüz. Turizm açısından da buraya bir turist geldiği zaman, bu bir rota içine alınacaksa kent güvenliğinin uygunluğu ölçülmeli. Bir kente yaşadığımız zaman en önemli etken ödenebilir konuttur. Bir insan buraya geldiği zaman dikkate alacağı ilk şey bu olur. Aynı zamanda yönetim anlayışımızda dost bürokrasisi ve çözüm odaklı bir bürokrasi yer alacak.

''AKILLI KENT TEKNOLOJİLERİYLE ÇIĞIR AÇACAĞIZ"

Sanat ve sosyal kalkınmayı önemli ölçüde destekleyeceğiz. Bilim ve eğitim konusundaki yerel yönetim katkımızı göstereceğiz. Akıllı kent teknolojileriyle şehri buluşturacağız. Hukuki altyapıda kurumlar arası stratejik plan eksikliğini gidermek istiyoruz. Ekonomik, sosyal, ve fiziki planlama alanlarında bir çatı stratejik plan yapmayı amaçlıyoruz.

Fiziki planlama konusunda 100 binlik, 25 binlik, 5 binlik ve binlik planları içeren birçok başlık altında şehrin asıl planlarını oluşturacağız. Sürdürülebilirliği ve ekonomik planlamayı dikkate alarak bilim temelli bir yol haritası oluşturacağız. Turizm, kültür, sanat, sanayi, tarım gibi sektörlerde uzmanlar tarafından oluşturulan master planları kullanarak şehrin gelişimini sağlamak istiyoruz. Kent verilerini merkeze alarak anında işlenmesini ve karar vericilere sunulmasını sağlayacağız. Şehre yatırım yapmak isteyenler için kentin çevre, eğitim, sağlık, ulaşım, üretim ve enerji gibi temel değerlerini açıklayarak bilinçli yatırım yapmalarına yardımcı olacağız.

''SÜREKLİ AYNI YERE YATIRIM YAPMAK YANLIŞTIR"

Başarılı olduğumuz alanlara yeniden yatırım yapmak yanlıştır. Geride kaldığımız konulara odaklanmak, parayı kullanmak yerine gereklidir. Bu kentte dış ticaret yapmak isteyenler, kentin verilerine ve göstergelerine bakıyorlar. Simsiyah akan bir derenin kenarında üretilmiş bir tarım ürününü almak istemeyen bir kişi, ürünün organik ortamda yetişip yetişmediğini ve içeriğini sorgulamalıdır. Bu bilgiler kent göstergelerinde bulunabilir. Turizm açısından bir turistin bu kente gelmesi veya bir turizm organizasyonu yapılması durumunda, kentin tüm değerleri incelenecek bir olanak sunulacaktır.

'' BÜROKRASİ DOSTÇA YÜRÜTÜLMELİDİR"

Kentin güvenliği ve kişi başına düşen yeşil alan gibi faktörler de değerlendirilecektir. Bu konuda hazırlıkları biz takip edeceğiz.

Toplu taşıma hizmetlerinin gelişmişlik düzeyi, bir şehrin yaşanabilirlik kriterlerinin en önemlisidir. Şehre gittiğinde nasıl bir ulaşım yapısıyla karşılaşacağını görmek isteyen insanlar, ulaşımda geçen zamanı bilmek isterler. Günde kaç saatin ulaşıma geçeceğini bilmek, yaşamak isteyenler için önemlidir. Bu sürecin takibi ve hızla azaltmayı hedefleyen projeler geliştirmek gereklidir. Ayrıca, dostça bir bürokrasi anlayışını benimseyeceğiz. Yatırımcılara, işletmecilere, kent mensuplarına ve sosyal dezavantajlı gruplarla ilişkilerde de dost bir bürokrasi olacak.

''TEKNOLOJİ İLE YÜRÜTÜLECEK BİR YAPI TERCİH EDİYORUZ''

Yüzde yüz liyakatlı, tertemiz, konusunda uzman ve çözüm odaklı bir yapıyla, belediye hizmetlerinin büyük oranda dijital ve en ileri teknoloji ile yürütüleceği bir yapı istiyoruz. Eğer yarın çocuklarımıza ve torunlarımıza bu şehirleri bırakacaksak, belli özelliklerde bırakmalıyız. Bir şehri tahrip ederek, yanlış yatırımlar yaparak ve havasını kirleterek bırakmak büyük bir vebaldir. Toplu taşınmanın uluslararası standartlarda sağlanması çok önemlidir. Bu hedef, yürünebilir bir kenti destekleyecek bir enerji kullanımını teşvik edecek. Enerji verimliliği, enerji tasarrufu gibi birçok boyut var. Su kalitesinin arttırılması ve su kaynaklarının korunmasına dikkat edilecek. Hava kalitesini artırmak için çaba harcanacak.

"YEŞİL BİNA KONSEPTİNİ OLUŞTURACAĞIZ" 

Çalıştığınız yerin ikamet ettiğiniz yerin yakın olmasına dikkat edeceğiz. Bu planlama aşamasında bunu dikkate alarak tespit edeceğiz. Bisikletle ve yürünebilir ortamda işe gidip gelme imkanı sağlanacak, bu da ulaşım üzerindeki baskıyı azaltacak önemli bir tedbirdir. Dünyada birçok örneği bulunan yeşil bina konseptini benimseyeceğiz. Binalarımızı yıkmak yerine, enerji belirliliği olan, kendi enerjisini üretebilen, sıfır atıkla çalışabilen ve arıtan sitelerin olduğu akıllı şebekelerle desteklenen yeşil binalara uygun hale getirmeliyiz. Bu sürdürülebilir kentlerin önemli bir özelliği de karbon salınımını izlemeleridir. Kentsel tarım da bu kriterler arasında yer almalıdır. Özellikle emeklilerle oluşturulması gereken bu alan üzerinde hep birlikte çalışacağız.

''BURSA ACİLEN TOPLANMA ALANLARINA SAHİP OLMALI''

Bursa çok büyük bir acil toplanma alanına sahip olmalıdır. Yıldırım'ı, Osmangazi'yi kuşatacak çok önemli bir yerlere sahip olmalı, onunla ilgili de projelerimiz olacak. Acil yardım hastaneleri, yollar kapanmamalıdır, haberleşme kopmamalıdır. Hatay'da, Kahramanmaraş'ta neler yaşandı? Bu enkazların altında çok uğraşıldı ama insanlar yetişemedi. Bağıra bağıra insanlar hayatını kaybetti. Ciddi bir kapasite arttırmamız gerekiyor. Ciddi bir eğitim, ciddi bir farkındalık kazanılması gerekiyor. Afet yönetimi son derece önemlidir. Akıllı afet yönetimi diye bir sistemi var. Bu afet yönetim süreçlerinin afet anında, afet öncesi ve afet sonrası neler yapılacağını bir teknoloji çalışmadır. Burada hep vatandaşa yardımcı olmak amacındayız.

''BURSA SEL KONUSUNDA ÇOK BÜYÜK RİSK ALTINDA''

Bursa aslında deprem kadar sel konusunda da çok büyük risk altındadır. Bu da yağış rejiminin bozulması nedeniyle ani yağışların doğrudan sele dönüşmesine sebep olmaktadır.

Belediyenin bir diğer esas işi de sosyal politikayla ilgilenmektir. Yani diyelim ki imkanlarım var ve kıymetli bir yerde oturabilirim. Belediye size gösterecek ama milyonlarca insan satın alınabilir fiyatlardan konut bulamıyor. Bu şehirde anormal bir kira ödeyerek, asgari ücretin üstünde kira ödeme durumuyla karşı karşıyaysa onu halletmemiz gerekiyor.

HABER: ŞERİFE ÖZ

 

  DİĞER BURSA Haberleri
HABER ARŞİVİ
Henüz anket oluşturulmamış.
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI