Bakan Fidan Brezilya'da!

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı çerçevesinde bulunduğu Brezilya’nın Rio de Janerio’da mevkidaşlarıyla görüştü.
 Tarih: 22-02-2024 12:05:05
Bakan Fidan Brezilya'da!

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı çerçevesinde bulunduğu Brezilya’nın Rio de Janerio’da mevkidaşlarıyla görüştü.

Bakan Fidan, Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry, Alman Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve Bolivya Dışişleri Bakanı Celinda Sosa Lunda ile ikili görüştü, G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda “Devam Eden Uluslararası Gerilimlerde G20'nin Rolü" temalı oturumda mevkidaşlarına hitap etti.

Bakan Fidan’ın Brezilyada G20 temasları

G20'YE GAZZE ÇAĞRISI

Fidan, G20 Dışişleri Bakanları toplantısının ilk oturumunda yaptığı konuşmada, Gazze'deki vahşetin bir an önce durdurulması gerektiğini vurgulayarak uluslararası toplumu ve G20'yi ateşkes ve iki devletli çözüm için daha etkin rol oynamaya çağırdı. Bakan Fidan, Ukrayna'daki savaşın ikinci yılı geride kalırken, tarafların diplomasiye dönerek müzakere edilmiş bir çözüme ulaşmalarını umduğunu ve bu yöndeki girişimleri devam ettireceklerini ifade etti. Bakan Fidan ayrıca, uluslararası toplumun küresel eşitsizlik ve adaletsizlik, ekonomik kırılganlıklar, çevresel sorunlar ve yapay zeka gibi çığır açan teknolojilerin getirdiği birçok sınamayla da karşı karşıya olduğunu belirterek, küresel diplomasi ve G20'nin tüm kriz alanlarında ortak inisiyatif geliştirmesinin önemini vurguladı. Bakan Fidan, bu yıl 1- 3 Mart 2024 tarihlerinde düzenlenecek Antalya Diplomasi Forumu'nun 'Krizlerin Önlenmesinde Diplomasiyi Öne Çıkarmak' temasında olduğu gibi, tüm tarafları küresel barış ve güvenlik için çalışmaya davet etti.

  DİĞER GÜNDEM Haberleri
HABER ARŞİVİ
Henüz anket oluşturulmamış.
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI