Amazon’da dev keşif!

Amazon’da yaklaşık 200 kilogram ağırlığa ve 8 metre uzunluğa (7.9) sahip dev yeşil anakonda keşfedildi.
 Tarih: 22-02-2024 10:50:59
Amazon’da dev keşif!

Amazon’da yaklaşık 200 kilogram ağırlığa ve 8 metre uzunluğa (7.9) sahip dev yeşil anakonda keşfedildi.

Bilim insanları Amazon'da daha önce belgelenmemiş bir dev anakonda türü keşfetti. Bu tür, dünyada bilinen en büyük ve en ağır yılan olma özelliğini taşıyor.

Keşfe ilişkin görüntüleri yaban hayatı sunucusu Hollandalı biyolog Prof. Dr. Freek Vonk paylaştı. Vonk'un aktardığına göre dev yılan yaklaşık 200 kilogram ağırlığa ve 8 metre uzunluğa sahip.

Şimdiye kadar dört anakonda türü biliniyordu.

Bunlardan en büyüğü, Amazon, Orinoco ve Esequibo nehirlerinin havzaları gibi Güney Amerika'nın tropikal bölgelerinde ve bazı küçük havzalarda yaşayan yeşil anakondaydı.

Güney Amerika'nın nehirlerinde ve sulak alanlarında bulunan bu anakondalar, yıldırım hızları ve avlarının etrafında dolanarak, onları boğarak ve bütün olarak yutarak beslenme yetenekleriyle tanınıyor.

TRT Haber'de yer alan bilgiye göre onlarca yıl süren yeni yayınlanan bir çalışma, yeşil anakondanın genetik olarak iki farklı tür olduğunu ortaya çıkardı.

Yerli Waorani halkıyla çalışan araştırmacılar, Ekvador Amazonu'ndaki Baihuaeri Waorani Bölgesi'nin Bameno bölgesinde yeni adlandırılan kuzey yeşil anakondasının (Eunectes akayima) birkaç örneğini yakaladı ve inceledi.

Bilim insanları, Amazon nehri sistemi boyunca kanolarla kürek çekerken "sığ sularda gizlenen, avını bekleyen" yeni türlere ait birkaç anakondayı belgeledi.

Queensland Üniversitesi'nden çalışmanın yazarlarından Bryan Fry, "Bu muhteşem yaratıkların boyutları inanılmazdı; karşılaştığımız bir dişi anakondanın uzunluğu 6,3 metreydi. Bölgede 7,5 metreden uzun ve yaklaşık 500 kilogram ağırlığında anakondalar bulunuyor" dedi.

  DİĞER GÜNDEM Haberleri
HABER ARŞİVİ
Henüz anket oluşturulmamış.
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI