ABD’den Ankara'ya Mektup Geldi!

ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışı ve mevcut F-16’ların modernize edilmesini içeren mektubu Ankara’ya ulaştı. Açıklama Milli Savunma Bakanlığı'ndan geldi.
 Tarih: 29-02-2024 13:37:42
ABD’den Ankara'ya Mektup Geldi!

ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışı ve mevcut F-16’ların modernize edilmesini içeren mektubu Ankara’ya ulaştı. Açıklama Milli Savunma Bakanlığı'ndan geldi.

ABD’nin F-16 mektubu Ankara’ya ulaştı

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Türkiye’ye F-16 satışı ve mevcut F-16’ların modernize edilmesini içeren mektubu Ankara’ya ulaştı.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "40 adet yeni F-16 Blok-70’in tedariki, mevcut 79 adet F-16’nın ise modernize edilmesi ile bunlara ait mühimmat, malzeme ve teçhizatı içeren talebimize ilişkin ABD tarafından gönderilen “Taslak Teklif ve Kabul Mektupları” Bakanlığımıza ulaşmıştır. İlgili birimlerimiz gerekli inceleme ve değerlendirmelere başlamıştır." denildi.

4 AŞAMALIK SÜREÇ

“Öte yandan bakanlık kaynaklarında F-16’ların takvimlendirme süreci, bundan sonra sürecin nasıl işleyeceğine ilişkin detaylarla ilgili de önemli açıklamalar var. 4 aşamada olacağını ifade edelim. İlk aşamada daha önce açıklandığı gibi her iki taraf incelemelerini tamamlayıp ardından bir araya gelecekler ve bu görüşmede ortak bir heyet tarafından ortak bir inceleme ve değerlendirme yapılacak. İkinci aşamaya gelindiğinde ise daha sonrasında bir anlaşma yapılacak. Bu anlaşma nihayetlendirilecek, sona erecek. Ardından F-16’ların teslim sürecinde takvim işlemeye başlayacak. Üçüncü aşamada ise fiyatlandırma, liste ve ürünler üzerinden yapılacak. Burada hatırlanacak olursa, 23 milyar dolarlık bir anlaşma vardı. Bu anlaşma çerçevesinde fiyatlandırma liste ve ürünler üzerinden yapılacak. Nihai anlaşma safhasında, bu anlaşmanın toplam maliyeti ortaya çıkacak. Bununla birlikte süreç tamamlanmış olacak.

Türkiye’nin ABD’den bu noktada önemli bir talebi de var. Özellikle F-16’ların üretim ve modernizasyon faaliyetlerinin Türkiye’de yapılmasına yönelik bir teklif var, ABD’ye iletilmiş durumda. Bu talebe karşı yanıtın da beklendiğini dipnot olarak iletelim”

 
  DİĞER GÜNDEM Haberleri
HABER ARŞİVİ
Henüz anket oluşturulmamış.
BİZİ TAKİP EDİN
  • YUKARI